Schodolez – Preprava ZŤP osôb na schodoch

Schodolez – Preprava ZŤP osôb na schodoch pomocou schodolezu

Schodolez s pásmi, alebo  kolieskami umožňujú pohyb postihnutých osôb po schodoch vo vnútri aj mimo domu. Tieto schodolezy môžu byť ovládané ručne alebo elektricky. Nie všetky schodolezy na schodoch môžu presúvať osobu na invalidnom vozíku. Niektoré modely schdolezou majú sedadlo na prepravu starších, alebo zdravotne postihnutých osôb.

Na rozdiel od schodiskových plošín a stoličkových výťahou,  schodolezy pre zdravotne postihnutých vždy vyžadujú obsluhu, ktorej zručnosti a fyzické sily sú základnými predpokladmi zaistenia bezpečnosti cestujúcich.

Kolieskovév schodolezy si v skutočnosti vyžadujú značnú interakciu medzi asistentom a zdravotne postihnutou osobou nesenou na schodoch, ktorú je potrebné pri pohybe udržiavať vyvážený. Problém udržania rovnováhy je pre obsluhu manuálneho schodolezu s kolesami mimoriadne náročný.

To je dôvod, prečo sú ručne ovládané kolesový schodolez – Preprava ZŤP vhodné iba na prepravu na krátkych schodiskách bez strmého svahu.

Aj keď sú moderné kolieskové schodolezy vybavené bezpečnostnými mechanizmami. Ktoré uľahčujú prácu asistentovi, stále potrebujú na svoju prácu viac fyzickej sily ako pásové schodolezy.. Bezpečnosť postihnutej osoby úplne závisí od schopností a fyzickej sily obsluhy. To je hlavná nevýhoda kolieskových schodolezov.

 

 

Pásové schodolezy – kombinácia mobility a bezpečnosti, ale kvalita sa počíta

Schodolezy pre zdravotne postihnutých s dráhami sú bezpečnejšie ako schodolezy s kolesami. Dôvodom je, že hmotnosť nákladu – v tomto prípade hmotnosť postihnutej osoby plus váha invalidného vozíka – sa prenáša na schodisko. Preto je pre operátora oveľa menšie úsilie pohnúť invalidným vozíkom ako pri použití schodolezu na kolesách. Je to tak preto, lebo nie je potrebné, aby operátor udržiaval invalidný vozík v rovnováhe po celú dobu, po ktorú sa pohybuje po schodoch.

 

Rozdiel v cene medzi pásový schodolezou  sa odráža  od úrovne pohodlia cestujúcich, bezpečnosť prepravy osôb so zdravotným postihnutím, nosnosť a manipulácia so schodolezom.

Ekonomické pásové schodolezy na schody – ktoré zriedka stoja viac ako 6 000 EUR – sú všeobecne bezpečnejšie ako kolieskové schodolezy na schody. Umožňujú však iba obmedzenú voľnosť pohybu, pretože stopy sa pohybujú iba dozadu a dopredu.

U tohto typu Schodolez – Preprava ZŤP nie je možné, alebo aspoň je veľmi ťažké, prevrátiť invalidný vozík na schodisku.

Okrem toho musí byť invalidný vozík pred začatím stúpania (alebo klesania) naklonený a uhol, v ktorom je naklonený, nie je možné zmeniť, ak si to vyžadujú okolnosti.

Pásové schodolezy pre zdravotne postihnuté osoby na invalidnom vozíku vo vyššej cenovej kategórii sú rozhodne pohodlnejšie, zaručujú vyššiu bezpečnosť pri pohybe a sú ľahšie ovládateľné.

Pásový schodolez

Pásový schodolez

Prenosný schodolez pre imobilných

Prenosný schodolez pre imobilných

Schodolez je pomoc

Schodolez je pomoc

Schodolez pre elektrický vozík - nastupovaniie

Nastupovanie.

Schodolez prekonáva bariéry

Schodolez prekonáva bariéry

Inteligentný schodolez

Inteligentný schodolez

Zapožičanie schodolezu

Zapožičanie schodolezu pre klientov KLUB SPIG

Schodolez na benefičnom podujatí

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *